Pavel Kolaja
(Czech Republic)

Narodil se v roce 1972 v Moravském Krumlově. Na FAMU vystudoval režii pod vedením Věry Chytilové, nyní dokončuje studium na katedře střihové skladby. Ve svém životě považuje za důležité setkání s Wernerem Herzogem a jeho retrospektivou, dále tříletou účast na dialogickém jednání u prof. Ivana Vyskočila při DAMU, přednášky fotografa Viktora Koláře a asistence u Stanislava Kundy.

Films
Filmography
Okno
6´, CZ, 1996
Krajina osudu
60´, CZ, 2009
Mimo provoz
10´, CZ, 1996

DAFilms.com is powered by Doc Alliance, a creative partnership of 7 key European documentary film festivals. Our aim is to advance the documentary genre, support its diversity and promote quality creative documentary films.

Doc Alliance Members

Sign up to receive regular updates on our film program:

By signing up for the newsletter, I hereby consent to receiving commercial communications by electronic means and to all relevant personal data processing required for the purpose of sending the Doc-Air Distribution s.r.o. newsletter. I hereby confirm that I have read and familiarized myself with the Principles of Personal Data Processing and that I consent to the text therein. I also hereby acknowledge the rights specified herein, including, without limitation, the right to submit objections against direct marketing techniques.

Poslat svému Junioru

Zavřít